top of page
תפריט אתר טרה ראשי.png

בניית דמויות

הדמויות שאתם השחקנים כותבים, ולאחר מכן מגלמים, הן הדם הזורם בלב הפועם של המשחק, שגורם לסיפור לקום לתחייה. בין אם תשחקו ראש שבט תוקפני או לוחמת למודת-קרבות, הסיפור האישי שלכם הוא מרכז החוויה של משחק התפקידים. 

שלב א': מה בא לכם לשחק??

 

חשבו על איזה סגנון בא לכם לשחק. בניית הדמות במשחק טרה היא מעשה סיפורי. עליכם לבחור לה תפקיד חברתי, כישורים שהדמות למדה, או ייחוס שיש לה בתוך השבט. 

ניתן כמובן לשלב בין כמה רעיונות שונים לאותה הדמות: אפשר להיות לוחם שהוא גם זמר מוכשר, או ראשת שבט שהיא גם כוהנת מעוררת-השראה. שימו לב לא להעמיס יותר מידי תארים ותפקידים לדמות; הישארו בגבול הטעם הטוב. לא רק שדמות שהיא כוהנת-לוחמת-מרפאת שהיא גם מגדת עתידות זה דבר לא אמין, יהיה לכם קשה למצוא משמעות בבחירות של הדמות ובמקומה בתוך השבט/קבוצה שלכם.

שלב ב': בחירת מקצוע הדמות

 

אחרי שחשבתם מה אתם מעוניינים לשחק, בחרו מרשימת המקצועות במשחק את המקצוע שהכי מתאים לדמות שלכם. ניתן כמובן קודם כל לחפש במקצועות ולפיהם לכתוב את הדמות כדי לקבל רעיונות.

המקצוע ייתן לדמות שלכם כיוון במשחק ובסיס למה שאתם מספרים עליה.

חשוב ליידע את הקפטנ\ית של הקבוצה שלכם באיזה מקצוע אתם מעוניינים ולאשר את זה עמם, ישנם מקצועות מוגבלים בכמות שאפשר לבחור. 

שלב ג': אופי הדמות וסיפור הרקע

כתבו לכם על אופי הדמות. הצעות לשאלות מנחות לכתיבה:

מי היא? מה ההיסטוריה שלה?

מה מניע אותה בעולם?

אילו דברים היא אוהבת ומה היא שונאת?

מי קרוב אליה ומי פחות?

מה היא גילתה במהלך השנים?

מה הציפיות שלה מהמצב החדש ביבשת?

אילו תחביבים יש לה?

מה היא רוצה ללמוד?

איך היא מגיבה במצבים שונים? (מלחמה, צער, אירוע חברתי)

- אם זו דמות ראשונה שלכם: כתבו אותה דומה לכם, לכו על המוכר כדי שיהיו לכם אזורים נוחים לחזור אליהם במקרה שתתקעו מעט במשחק.

- השתמשו בכישורים שיש לכם והכניסו לאופי הדמות. אתם יודעים לסרוג? תשתמשו בזה במשחק, זה מייצר עניין ותוכן סביבכם, וגם כיף בזמני מנוחה רגועים.

שלב ד': משחק דמות

חשבו על ניואנסים פיזיים שיש לדמות שלכם:

גינונים ותנועות

סגנון דיבור

סגנון לחימה?

אופן לחיצת היד

*חברו בין הדברים - אם הדמות שלכם רואה את עצמה מעל אחרים - צרו בשבילה אלמנטים פיזיים בהתנהגות שיבטאו את זה.

*תלבושת הדמות יכולה להיות כלי עזר גדול מאד בשבילכם לשחק את הדמות, לבטא אותה כלפי חוץ ובהמון מובנים לגרום לסביבה שלכם ללמוד על הדמות שלכם. אפשר לספר סיפורים של ממש דרך עיצוב פרטי הלבוש של הדמות. השתמשו בזה.

את התפקיד שלכם אתם מוזמנים לבצע באופן הכי אמין, אותנטי, ואימרסיבי שיש: את נפחית נודדת, שמתקנת שריונות? בואי עם ערכת תיקונים, תקני את השריונות של הלוחמים אחרי הקרבות, ותראי אותם מחייכים ומודים לך בסוף, יחד עם כמה מטבעות. אתה כוהן שמהלל את ת'ור, אל הברקים? תכנן טקסים קדושים ומפעימים, שירטיטו את הלבבות של השחקנים במשחק, שיגרמו להם להרגיש שהסופה של ת'ור מתפוצצת בבטנם. את משחקת את ראש השבט שלך? תחשבי טוב-טוב עם איזה קבוצות אחרות את עושה ברית, ואיך את מקדמת את האינטרסים של בני ביתך. 

העשרה: מעגלי משחק ואינטראקציה  - לבניית דמות

כאשר תגשו לבנות ולעצב את אופי הדמות או הקבוצה שלכם, כדאי לחשוב באיזה אופן מעגלי המשחק והאינטראקציה באים לידי ביטוי או משפיעים עליכם. קחו את החלק הקרוב כנקודות למחשבה והתייחסות.

גם אם המשחק מספק תוכן ומידע מסוים לגבי העבר או ההווה, לכם השחקנים יש את הכוח וההחלטה לאן הם תקחו את זה משם.

  • מעגל הפוליטיקה - המקום לראשי משפחות, ראשי כפר או נציגים\ות ומובילי דעה שונים להתוות את העתיד של אלה שאיתם ואוכלוסיית הדמויות במשחק. מלשמר את המסורות והדרכים הישנות ועד ליצירת דרך חדשה עד לקשירת בריתות, תכנון תוכניות ומבצעים, חתונות פוליטיות ועוד.

  • מעגל הדת והמסורת - כשעולם חדש נפתח ומתגלה בפני הדמויות במשחק, הדת והמסורת נותנות לו את הפירוש או עומדות למבחן, המאבק בין ישן וחדש מתקיים בכל דור ובעיקר לאור התחלה חדשה שכזו. עולם המיסטיקה מקבל משמעויות חדשות ופורס סיפורים מרתקים על הנסתר שבעולם.

  • משפחה, חברות ואהבה - האינטראקציות שנוצרות בין הדמויות והקשרים ביניהן, יתנו משמעות נוספת לחייהן ומטרה שלשמה הן עושות את מה שעושות. בני משפחה, חברים טובים שהכירו או אפילו בני זוג במשחק.

  • מעגל המסחר - מאז ומתמיד החברה שימרה את המסגרת שלה והתקשורת הטובה בזכות סחר החליפין והאינטראקציות סביבו, מהשגת דברים הנחוצים לתומכים ולתלויים בך ועד לטובה לחבר ושותף לדרך.
    סחר בין המשפחות והכפרים השונים הוא הדרך ליצירת תקשורת בריאה ושותפות גורל. 

  • סיפורים ותהילה - אם זה האגדות ומשלים המלמדים אותנו כיצד להתנהג ולפעול ואם אלו סיפורי המסע והקרבות מיד ראשונה שדמויות חולקות בינהן - יש לזה את המקום המכובד שלו ויש לזה גם כוח. היבשת עצמה גם מלאה בסיפורים, סיפורים שהם בגדר שמועה וסיפורים שאתם תביאו משוטטות בשטחה.
    אם שמך מוכר ואחרים יכולים להעיד על הישגיך כנראה שהאלים אוהבים אותך וזה יעזור לך להתקדם במעמדך ואולי אפילו להשיג תומכים ולהוביל דעה.

  • קרב ודו-קרב- דרך להשיג כבוד היא להוכיח עצמך בשדה הקרב אל מול בני בריתך ואל מול אויביך או אפילו בקרב על כבוד או אימון.

bottom of page