top of page

מילון מונחים במשחק

פַּקס רוֹמָנַה Pax Romana

מבטאים: PAX RO-MA-NA

"למען האימפריה הרומית, למען העמים שתחת שלטונה ולמען הקיסרים הבאים. השלום הוא אחד הכלים הכי חזקים שיש לאימפריה, אם כי טבע האדם עתיד לקרוע אותו מבפנים במרידות ומלחמה. למרות הכל זוהי תקופת השגשוג והשפע הכי גדולה שהייתה לרומא והכל בזכות קיסר ושמו אוגוסטוס"

השלום הרומאי, או פַּקס רומָנָה הוא כינויה של התקופה שנמשכה משנת 27 לפנה"ס ועד שנת 180, בה שרר שלום ושקט יחסי ברחבי האימפריה הרומית. שקט זה התקיים בשלושה מישורים:

  1. הבטחת אורח חיים מוגן לאזרחים בתוך שטחי העולם הרומי באמצעות קווי גבול מבוצרים ועוצמת הצבא הרומי.

  2. הגעה לאיזון ושיתוף פעולה בין רומא ואיטליה לבין נתיניהן באימפריה, אם כתוצאה מכיבוש ישיר ואם כתוצאה מהסכמים כפויים.

  3. הגעה להבנה ושיתוף פעולה בין המעמדות השונים בקרב הרומאים.

שימושים למילה במשחק:

-"בואי איתי לרומא, שם תרגישי את השפעתה המלאה של הפקס רומנה"

-"שלום באמפריה? הפקס רומנה הביאה רק עוד מרידות ומלחמות אחים"

 

דּוֹמוּטוֹר/וִילַהְטוֹר

מבטאים: VEE-LA-TOR / DO-MOO-TOR

"המפתח המחבר בין בני האדם, אלו המקשרים בין בני המעמד הגבוה לנמוך, נושאי הבשורה ושליחי הגזירה. אלו הם המשרתים של הבתים המוסרים את מילתם של אדוניהם לכל מי שיתבקשו. לעיתים גם למי שלא. כל זאת בידיעה שהמסר הבא שיעבירו יגרור לכאוס או פשרה, עוד דף בהיסטוריה"

דומוטור ווילהטור הם שני מושגים שצוות המשחק פיתח למען המשחק, ואין להם חלק אמיתי בהיסטוריה הרומית. הם המשרתים מהמעמד הגבוה בבתי המשפחות. הם מקבלים מקום מכובד והם משמשים כשליחים של מסרים שאנשי הבית רוצים להעביר למישהו אחר, גם בפעמים בהן הם לא רוצים להראות בסביבתו או להתקרב אליו מכל סיבה. יש להם תפקידים נוספים כמו: לסגור עסקאות, לארגן מפגשים, לתעד שיחות ועוד ועוד, תלוי ביחסים עם אדוניהם. המושגים האלה נובעים מהמילים וילה (בית פרטי וגדול באזור הכפרי של האימפריה הרומית) ודומוס (בית של בני המעמד הגבוה באזורים העירוניים של האימפריה).

שימושים למילה במשחק:

-"איפה הוילהטור שלי?! אני צריך אותו פה במיידי!"

-"אם אתה רוצה להעביר מכתב לאחת הגלדיאטוריות, אני יכולה לשלוח את הדומוטורית שלי"

בְּכַחֲנָלֶיהָ Bacchanalia

מבטאים: BAK-HA-NA-LI-AA

"בפעם השלישית החודש, הלכנו למקום המפגש בלילה הקר. הגענו לדלת עץ שבקע מחריציה אור עמום, דפקנו 7 פעמים ונפתחה הדלת למסדרון ארוך מואר בנרות. בקצה המסדרון אפשר היה לראות אור חזק ורעשים בוקעים מפתח החדר, פעמונים ותופים נשמעו, הרבה שירה ואנשים צועקים בקול. התקרבנו לדלת, התקדמנו לעבר המקום בו הגבול בין המעמדות מטשטש עד לא קיים"

בכחנליה (בלטינית משמעו "פורקן-עול") הייתה פסטיבל רומאי לכבוד אל היין בכחוס (דיוניסוס) שהתאפיין בפורקן יצרים, שתיית יין לשוכרה, חופש מיני ואלימות.

שימושים למילה במשחק:

-"תהיי מוכנה, אני אהפוך את הבכחנליה הזו לאירוע שאף אחד לא ישכח"

-"זה מזכיר לי את הבכחנליה שאורפיוס ערך לפני כמה שבועות"

סִינֶהּ מִסִּיוֹנֶהּ Sine Missione

מבטאים: SEE-NE MEE-SEE-O-NE

"'קרב עד המוות' לא היה משהו שהיית רואה לעיתים קרובות. הרי גלדיאטורים היו עסק יקר. וכאשר גלדיאטור כן מת בקולוסיאום זה לא היה מתוך נקמה, או בגלל התערבות בין שתי אגואיסטים... זה היה בשביל הדרמה! או בטעות."

סינה מסיונה (ללא ביטול דין המוות) היו קרבות שפורסמו כקרבות עד המוות בין גלדיאטורים. בתקופת הקיסר הראשון אוגוסטוס הוא אסר קרבות אלו מכיוון שהדרישה ללוחמים עלתה ולתחזק ולאמן אותם דרש המון כסף. במשחק יתכן שייערכו קרבות מהסוג הזה בסצנה האחרונה.

שימושים למילה במשחק:

-"זה הסינה מסיונה הראשון ואולי האחרון שאראה"

-"את יודעת מה יחרוט את האירוע בזיכרונם של אנשים? סינה מסיונה"

פּלֶבֶּאים/פֶּטְרִיקִים

מבטאים: P-LE-BA-IM / PA-TREE-KIMQ

"הרחוב בעל הבתים המרובעים הפשוטים עליהם נשענו מספר קבצנים נפרש לפני נציגי הסנאט שהתהלכו ברחוב. ריח ביוב ורעשי רוכלים מילא את השדרה. אחד הנערים שעבר על פניהם שאל את חברו האיכר 'איזה מן עסקים יש להם פה? אין להם מקומות יותר טובים להיות בהם?' האיכר שם את אצבעו על פיו להשתקה 'ששש… זה בדיוק ההבדל בנינו, להם יש עסקים איתנו, אבל לנו אין שום עסק איתם'"

פלבאים - פּלֶבֶּאים (בלטינית: המון, ציבור גדול) היו כל האזרחים הרומאים החופשיים שלא היו בני מעמד הפטריקים. ניתן גם להתייחס אליהם כ"פשוטי העם" מהמעמד הבינוני ומטה.

פטריקים - הוא שמה של קבוצה חברתית מהמעמד הגבוה ברומא העתיקה. בתקופת האימפריה הרומית המאוחרת שימש המונח לתיאור תואר מיוחד,. המילה "פטריקיוס" מבוססת בחלקה על המילה הלטינית pater, שמשמעותה "אב".

שימושים למילים במשחק:

-"אתה מתנהג כמו פלביאן מן השורה!"

-"לפטריקים אין שום עניין בלערבב את עצמם עם פלביאנים"

מִיסִיוֹ missio

מבטאים: MISS-EE-YO

"עם שיסוף הצוואר הקהל הריע. הלוחם נפל על הרצפה מתבוסס בדמו לצד שמונה אחרים... נותר רק להרוג את האחרון בשביל החופש שלי. כבר דמיינתי את ראשו מתעופף באוויר בעודי צועד לכיוונו במהירות, ואז הוא הרים באוויר שתי אצבעות בודדות ומיד עצרתי במקומי והעפתי את מבטי אל הָאֶדִיטוֹר*. גם הוא הסתכל עליו כמקווה לחיות עוד יום. עכשיו חייו הם כבר לא בידיי."

אֶדִיטוֹר - עורך הקרבות במשחקי הגלדיאטורים. יכול להיות גם אדונם.

"לתת מיסיו" מתייחס לסימן שגלדיאטורים מחווים עם ידיהם כאשר הם נכנעו ליריבם בקרב. זה היה סמל להכרה בתבוסתם וכמו כן חנינה לרחמים. הוא נעשה ע"י הרמת האצבע המורה והאמה וסגירת שאר האצבעות. מצופה מהגלדיאטור המנצח להפסיק להילחם ולחכות לדין העורך לגבי גורלו המפסיד - אם יחיה או ימות. רחמי העורך תלויים בכישורי ההופעה והלחימה של המפסיד ואם סיפק את הקהל. הרבה גלדיאטורים יראו את ה-"מיסיו" כמביש מכיוון שהלוחם נכנע לפחד מהמוות.

שימושים למילה במשחק:

-"שמעתי פעם שהוא נתן מיסיו באחד הקרבות שידו הייתה על העליונה כי לא רצה להרוג את מי שמולו, מי היה מאמין"

-"בחיים לא תראה אותי נותן מיסיו, המוות הרבה פחות כבד מהבושה שאצטרך לסחוב לשארית חיי"

 

דְּקַאפּוֹלִיס Decapolis

מבטאים: DE-KA-PO-LIS

"מפקד הלגיון פרס את המפה על השולחן והצביע על אזור במזרח התיכון 'זה שם' הוא אמר בנחישות. שאר הגנרלים הסתכלו אחד על השני בתמיהה. 'למה צריך 5 גנרלים בשביל לעצור מרד כל כך קטן' אחד שאל מה שכולם חושבים. 'ברגע הזה שזילזלת באויב שנלחם בשביל עוד דברים חוץ מחייו, זה הרגע בו כבר חתמת את מותך, ואני לא מוכן לחתום אותו בדאקפוליס' אמר והתחיל לסדר חלקי עץ על המפה"

🏦דקאפוליס ( deka - עשר; polis - עיר) הייתה קבוצה של עשר ערים, רובן מהתקופה ההלניסטית, שהיו ממוקמות ברובן בעבר הירדן המזרחי. הערים נתנו את שמן גם לחבל הארץ בו שכנו. סקיתופוליס (ידועה היום כבית שאן), הייתה העיר הראשית בחבל, ובפאתיה - נמצאת הוילה בא מתקיים אירוע החגיגה.

שימושים למילה במשחק:

-"מעולם לא ראית גלדיאטור מרשים כזה בכל דקאפוליס!"

-"שמעתי שהגיעו אורחים למסיבה מכל רחבי דקאפוליס.."

טְרָיוּמְף Triumph

מבטאים: TE-RYE-OOMF

"המצעד התחיל ותרועות רמות עלו מהקהל, הגנרל עמד על כרכרה הנגררת ע"י 4 סוסים לבנים, הוא היה לבוש טוגה בצבא ארגמן, לראשו זר עלי דפנה ובידו שרביט מעוטר. אולי כך הרגישו האלים בכל יום... נדרשות רק כמה מילים שמישהו לוחש לגנרל בעודו בכרכרה כדי להזכיר לו את מקומו כבן תמותה: 'MEMENTO MORI' (זכור את המוות)"

טְרָיוּמְף היה טקס מדיני דתי ברומא העתיקה, שבמהלכו ערכו מצביא וצבאו תהלוכת ניצחון ברחובות העיר רומא לכבוד ניצחונם במלחמה בחזיתות האימפריה.

שימושים למילה במשחק:

-"הטריומף שיהיה לגנרל הוא הדרך הכי מהירה שלי להגיע לרומא"

-"אני על דברים חשובים ועמידים יותר מטריומף רגעי ברומא"

המשחק הוא למטרות חינוך, בידור והנאה, מבוסס על ההיסטוריה האמיתית של ממלכת יהודה, ואינו אירוע פוליטי בשום צורה

נבנה ע"י                      כל הזכויות שמורות 2020

bottom of page